October 6-8, 2014
Playa del Carmen, Mexico
Iberostar Tucán and Quetzal Hotel
General Chairs:
Arturo Sarmiento Reyes, INAOE, Mexico
Ricardo Reis, UFRGS, Brazil
Program Chairs:
Luc Claesen, Univ. Hasselt, Belgium
María Teresa Sanz, INAOE, Mexico
Special Sessions Chair:
Salvador Mir, TIMA, France
Local Arrangement Chair:
Gabriela López, INAOE, Mexico
Publication Chairs:
Lorena García, UNIANDES, Colombia
Publicity Chair:
Michael Hübner, Karlsruhe I.T., Germany
Registration Chair:
Roberto Murphy, INAOE, Mexico
Finance Chair:
Roberto Murphy, INAOE, Mexico
PhD Forum Chair:
Srinivas Katkoori, USF, USA
Reydezel Torres, INAOE, Mexico
Steering Committee:
Manfred Glesner, TU Darmstadt, Germany
Matthew Guthaus, UC Santa Cruz, USA
Salvador Mir, TIMA, France
Ricardo Reis, UFRGS, Brazil
Michel Robert, U. Montpellier, France
Luis Miguel Silveira, INESC ID, Portugal
Chi-Ying Tsui, HKUST, Hong Kong, China
Technical Program Committee
Track 1: Analog and Mixed-signal IC Design
Michiel Steyaert, KU Leuven, Belgium (chair)
Jerzy Dabrowski, Linköping University, Sweden (chair)
Haralampos Stratigopoulos, TIMA Laboratory, France
José M. de la Rosa, IMSE-CNM, Spain
Piero Malcovati, Università degli Studi di Pavia, Italy
Jean-Michel Redoute, Monash University, Australia
Elvis Pui-In Mak, University of Macau, China
Filip Tavernier, KU Leuven, Belgium
Pawel Grybos, AGH University of Science and Technology, Poland
Rashad Ramzan, National University of Computer and Emerging Sciences, Pakistan
Track 2: Physical Design & 3D-Integration
Ian O'Connor, Ecole Centrale de Lyon, France (chair)
Youngsoo Chin, KAIST, Korea (chair)
Taewhan Kim, Seoul National University, Korea
Saqib Khursheed, University of Liverpool, United Kingdom
Terrence Mak, Chinese University of Hong Kong, Hong Kong
Pascal Vivet, CEA-LETI, France
Martha Johanna Sepulveda, University of Sao Paulo, Brazil
Eby Friedman, University of Rochester, USA
Tsung-Yi Ho, National Cheng Kung University, Taiwan
Olivier Sentieys, INRIA, France
Track 3: SoC Design for Variability, Reliability, Fault Tolerance and Test
Matteo Sonza Reorda, Politecnico di Torino, Italy (chair)
Seiji Kajihara, Kyushu Institute of Technology, Japan (chair)
Satoshi Ohtake, Oita University, Japan
Luis Entrena, Universidad Carlos III de Madrid, Spain
Fernanda Kastensmidt, UFRGS, Brazil
Ozgur Sinanoglu, New York University Abu Dhabi, United Arab Emirates
Swaroop Ghosh, University of South Florida, USA
Erik Larsson, Lund University, Sweden
Li-C Wang, University of California Santa Barbara, US
Shyue-Kung Lu, National Taiwan University of Science and Technology, Taiwan
Track 4: New Devices, MEMS and Microsystems
Wenjing Rao, University of Illinois at Chicago, USA (chair)
Libor Rufer, TIMA Laboratory, France (chair)
Dennis Wang, Broadcom, USA
Joshua En-Yuan, City University of Hong Kong, Hong Kong
Man Wong, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Igor Paprotny, University of Illinois at Chicago, USA
Swarup Bhunia, Case Western Reserve University, USA
Csaba Andras Moritz, UMass Amherst, USA
Rasit Onur Topaloglu, IBM, USA
Skandar Basrour, University of Grenoble, France
Track 5: Digital Signal Processing and Image Processing SoC Design
Peilin Liu, Shanghai Jiao Tong University, China (chair)
Sergio Bampi, UFRGS, Brazil (chair)
Liang Tang, University of New South Wales, Australia
Chun-Jen Tsai, National Chiao Tung University, Taiwan
Dajiang Zhou, Waseda University, Japan
Hassan Ghasemzadeh, Washington State University, USA
Lingzhi Liu, Intel, USA
Ilker Hamzaoglu, Sabanci University, Turkey
Urs Frey, RIKEN QBiC, Japan
Vijaykrishna Narayanan, Penn State University, USA
Track 6: Prototyping, Validation, Verification, Modeling and Simulation
Laurence Pierre, Université de Grenoble, France (chair)
Horácio Neto, INESC-ID, Portugal (chair)
Graziano Pravadelli, Università di Verona, Italy
Cristoph Grimm, TU Kaiserslautern, Germany
Andreas Veneris, University of Toronto, Canada
Ian Harris, University of California Irvine, USA
Marc Boulé, École de Technologie Supérieure, Canada
Alper Sen, Bogazici University, Turkey
Laurent Maillet-Contoz, STMicroelectronics, France
Wendelin Serwe, Inria-Grenoble Rhône-Alpes, France
Track 7: Embedded Systems and Processors, Hardware/Software Codesign
Yajun Ha, National University of Singapore, Singapore (chair)
Lan-Da Van, National Chiao Tung University, Taiwan (chair)
Muhammad Shafiqe, Karlsruhe Institute of Technology, Germany
Jigang Wu, Tianjin Polytechnic University, China
Heng Yu, Audaque Corporation, China
Andrea Acquaviva, Politecnico di Torino, Italy
Philip Brisk, UC Riverside, USA
Yu Pu, Qualcomm Research, USA
Tien-Fu Chen, National Chiao Tung University, Taiwan
Jason Xue, City University of Hong Kong, Hong Kong
Sri Parameswaran, University of New South Wales, Australia
Track 8: Processor Architectures and Multicore SoCs
Yun Pan, Zhejiang University, China (chair)
Andreas Burg, EPFL, Switzerland (chair)
Wei Zhang, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Jie Han, Technology University of Alberta, Canada
Chih-Tsun Huang, National Tsing Hua University, Taiwan
Anupam Chattopadhyay, RWTH Aachen, Germany
Zhiyi Yu, Fudan University, China
Jiang Xu, Hong Kong University of Science and Technology, Hong Kong
Davide Rossi, University of Bologna, Italy
Bevan Baas, UC Davis, USA
Track 9: Logic and High-Level Synthesis
Masahiro Fujita, University of Tokyo, Japan (chair)
Philippe Coussy, Université de Bretagne Sud, France (chair)
Giuseppe Di Guglielmo, Columbia University in the City of New York, USA
Taemin Kim, Intel Labs, USA
Elena Dubrova, Royal Institute of Technology, Sweden
Preeti Panda, Indian Institute of Technology Delhi, India
Jason Anderson, University of Toronto, Canada
Luciano Lavagno, Politecnico di Torino, Italy
Deming Chen, University of Illinois at Urbana-Champaign, USA
Virendra Singh, IIT Bombay, India
Track 10: Low-Power and Thermal Aware Design
Ping Luo, University of Electronic Science and Technology, China (chair)
José L. Ayala, Universidad Complutense de Madrid, Spain (chair)
Sherief Reda, Brown University, USA
Armin Tajalli, EPFL, Switzerland
Mirko Loghi, Università di Udine, Italy
Shoushun Chen, Nanyang Technological University, Singapore
Baker Mohammad, Khalifa University, United Arab Emirates
José M. Moya, Universidad Politécnica de Madrid, Spain
Marco D. Santambrogio, Politecnico di Milano, Italy
Track 11: Reconfigurable SoC Systems for Energy and Reliability
Dirk Stroobandt, Ghent University, Belgium (chair)
Jürgen Becker, Karlsruhe Institute of Technology, Germany (chair)
Michael Hübner, Ruhr-Universität Bochum, Germany
Philip Leong, University of Sydney, Australia
Joao Cardoso, Universidade do Porto, Portugal
Koen Bertels, TU Delft, The Netherlands
Pascal Benoit, LIRMM - University of Montpellier 2, France
Disonisios Pnevmatikatos, FORTH-ICS & Technical University of Crete, Greece
Anh Tran, Xpliant, US
Qiuling Zhu, Carnegie Mellon University, US